Co jíst při kojení?
Kojení je pro vaše miminko ten nejlepší a nejpřirozenější způsob výživy, o tom není pochyb. Je ale velmi důležité tělu dodávat všechny potřebné látky a dbát na kvalitu potravin. Protože vše, co sníte, ovlivňuje kvalitu, chuť i složení mateřského mléka.
Vybírejte zdravé potraviny
Lidský organismus je neuvěřitelný. Při kojení se snaží přirozeně vytvářet tu nejlepší možnou kvalitu mateřského mléka. Mléko se navíc opravdu přizpůsobuje vašemu miminku – organismus ví, co mu schází, co právě teď potřebuje a tyto potřeby vždy pokryje. A to i kdyby si měl vzít více látek z rezervy z těla maminky. A právě proto je důležité dbát na svůj jídelníček. Snažte se neodbývat a během kojení se stravujte podobně jako v těhotenství. Oproti běžnému jídelníčku byste měli přijmout zhruba o 500 kcal navíc.
Klíčem je rozmanitá a vyvážená strava, která bude obsahovat všechny potřebné živiny, které ocení i miminko.
Mějte také na paměti, že chuť mateřského mléka se vždy liší v závislosti na vašem jídelníčku. Tímto geniálním způsobem si děťátko už od malička zvyká na různé chutě!
Příroda vše zařídila tak dobře, že existují dokonce i potraviny a rostliny, které kojení a tvorbu mléka podporují. Jsou to například fenykl, kmín, mandle a další..
Na druhou stranu jsou i potraviny, které miminku nemusí dělat dobře. Typicky to je to třeba nadýmavá zelenina, která může (ale nemusí) způsobovat bolest bříška. Nemusíte ji hned zavrhnout, jen pozorujte, zda má na vaše děťátko vliv a případně ji z jídelníčku vylučte.
3 důležité živiny při kojení
Mastné kyseliny
Jsou nezbytné pro správný vývoj vašeho děťátka. Mastné kyseliny, zejména omega 3, by měly být součástí jídelníčku, protože si je organismus sám neumí vytvářet. Najdete je v tučnějších rybách (tuňák, sardinky, losos, makrely) a v rostlinných olejích (řepkový, olej z lněných semínek).
Vápník
Jsou doporučovány 4 mléčné produkty denně (mléko, jogurty, cottage, sýry,…). Skvělé jsou také minerální vody, které jsou bohaté na vápník (150mg/l minimálně) a zelenina, která vápník obsahuje – například špenát, brokolice, čočka, mandle.
Železo
Abyste se vyhnuli únavě a obnovili své zdroje energie, pomůže vám železo. Zaměřte se na červené maso, ryby a luštěniny, které jsou na železo velmi bohaté.
Na co dát ještě pozor?
Nesnažte se zhubnout poporodní kilogramy drastickými dietami nebo omezováním jídla. I vaše tělo potřebuje čas a hlavně důležité živiny, aby se dalo do pořádku a nové tempo s miminkem zvládalo. Hladovění by navíc mohlo ohrozit i tvorbu mléka.
Hlídejte si dostatečný příjem tekutin, doporučuje se vypít zhruba 2-3 litry denně. Vaše mléko se ze 75 % skládá z vody. Je tedy potřeba pít pravidelně, a to jak při jídle, tak mezi jídly. Váš pitný režim můžete také doplnit například polévkami.
Naslouchejte svému tělu, samo vám řekne, kolik vody potřebuje a často právě při kojení začnete cítit obrovský pocit žízně (proto se vyplatí mít vždy vodu připravenou u místa, kde kojíte).
S kofeinem zacházejte opatrně – u miminka může při zvýšeném množství způsobovat nespavost, neklid a také častý pláč. Největší koncentrace kofeinu je v mateřském mléce zhruba hodinu po vypití šálku. Obecně se doporučují maximálně dvě kávy denně.
A co je zakázáno? Stejné věci jako v těhotenství. Alkohol a tabákové výrobky – protože alkohol i nikotin přecházejí do mateřského mléka.
Do mléka se mohou dostat také některé látky z léků, proto jejich užívání vždy konzultujte s vaším lékařem či pediatrem.
Blog
První příkrmy – jak začít s ovocem
V roce 2022 jsme představili mléka Babybio ve zcela nových obalech.
Mléka Babybio nyní najdete v novém obalu
V roce 2022 jsme představili mléka Babybio ve zcela nových obalech.
Vitabio – představujeme nové dobroty pro starší děti
Nová značka zdravých ovocných BIO svačinek z Francie!