Jak se dítě učí jíst samo?
S přibývajícím věkem si dítě začíná pochutnávat na rozmanitější stravě a zároveň se pomalu učí jíst samo. Čas a neustále procvičování mu umožní tyto dovednosti zlepšovat.
Napodobování je klíčem k učení
Největším učitelem pro dítě jste vy sami. Díky tomu, že budete jíst společně, bude dítě okoukávat návyky dospělých a vše zkoušet. Významnou roli v samostatném jezení hrají také motorické dovednosti dítěte a umění koordinace. Mějte ale na paměti, že se každé dítě vyvíjí vlastním tempem a trpělivost je i zde potřeba.
8 – 12. měsíc – začátek nezávislosti
Jídlo nikdy nepřestane dítě fascinovat. Díky reflexu se bude snažit jíst svými malými prstíčky. Tato potřeba “hrát si” s jídlem je naprosto přirozená a patří k celému zážitku, určitě byste to dítěti neměli mít za zlé. Vše je pro něj nové a tak potřebuje nejen ochutnávat, ale také sahat a cítit.
Když děťátko krmíte, dejte mu malou lžičku, aby si pomalu zvykalo na manipulaci s příborem. Vidlička se v tomto věku ještě nedoporučuje, mohlo by dojít ke zranění. Abyste mu začátky co nejvíce usnadili, nabídněte mu speciální nádobí pro děti – dětský talířek s vyšším okrajem a lžičku, která se bude snadno držet a bude přizpůsobena dětským ručičkám. Lžička pro dítě by měla být velikostně odpovídající, v těchto měsících tedy sáhněte po té nejmenší velikosti. Pokud zrovna není k dispozici, zvolte kávovou lžičku. Kvůli své váze jsou nejvhodnější lžičky plastové, ale vždy je kupujte v oficiálních obchodech a přesvědčte se, že je plast zdravotně nezávadný.
Při jezení byste se vy i děti měli soustředit jen na jídlo samotné – neučte děti jíst u televize, nebo při čtení pohádek. Zároveň se snažte, aby čas krmení nebyl delší než 30 minut.
Postupem času by si dítě mělo osvojit dostatečnou obratnost a pomalu si zvládnout lžičku naplnit a vložit si jídlo do úst. Vyžaduje to určitou koordinaci rukou a očí, což je obzvlášť v začátcích těžké, a tak při prvních pokusech často “dopraví” do pusy lžíci úplně prázdnou. A ano, je velká šance, že jídlo skončí na podlaze. Nebo po celém obličeji. Ale to vše je součástí procesu učení.
Od 12. měsíce – samostatnost
Vaše děťátko se už umí samo napít pomocí hrnku s náustkem nebo brčkem. Díky tomu získává sebevědomí i při dalších jídelních úkonech. Za chvilku se bude umět také najíst samo, ale stále bude potřebovat vaši asistenci pro případ nenadálých potíží.
Ve 2 letech – dětský příbor je nejlepší kamarád
Vaše děťátko stále roste! Pomocí vidličky si nabere jídlo a zvládne používat také nůž. Ke krájení bude potřeba ještě trochu zručnosti.
Náš tip: Není žádný lepší trénink než dětský nůž a modelína!
Ve 3 letech – dítě jí samostatně
Tadá! Dítě je nezávislé, i když možná potřebuje ještě trochu trénovat krájení. Povzbuzujte ho v učení: vysvětlete, co se dělá s talířem, když se dojí, ukažte mu, jak si do skleničky napustit vodu, nechte ho, ať pocukruje bábovku.
Dejte vašemu děťátku příležitost být samostatné. Je to ten nejlepší způsob učení, i když může občas vést k nepořádku. Snažte se ho povzbuzovat a podporovat. Zkuste ze slovníku vynechat věty jako “Jez pořádně!”, “Dávej pozor!”, “Přestaň, všude cintáš!”. Víme, že je to občas náročné, ale vždy se na to koukejte z té lepší stránky – pro správný vývoj svého děťátka děláte to nejlepší a každý den se můžete těšit na nové pokroky a trochu méně nepořádku.
Blog
První příkrmy – jak začít s ovocem
V roce 2022 jsme představili mléka Babybio ve zcela nových obalech.
Mléka Babybio nyní najdete v novém obalu
V roce 2022 jsme představili mléka Babybio ve zcela nových obalech.
Vitabio – představujeme nové dobroty pro starší děti
Nová značka zdravých ovocných BIO svačinek z Francie!