Kojenecká kolika – co to je a jak ji zmírnit
Trápí vaše děťátko pravidelně pláč, který nejde utišit? Mezi prvním a šestým měsícem se u některých dětí objevuje “kojenecká kolika”. Co to je a jak jí předcházet, případně zmírnit?
Kojenecká kolika: co to přesně je?
Pojem „kojenecká kolika“ používají pediatři a odborníci k označení záchvatů pláče, které se u zdravých dětí vyskytují opakovaně, ačkoli dítě dobře jí, vyvíjí se dle své křivky růstu, nemá horečku ani nevykazuje žádnou zvláštní patologii. Přesto zažívá záchvaty pláče, které trvají asi tři hodiny denně a děje se tak minimálně třikrát týdně, déle než týden (jak říká přesná definice kojenecké koliky, která je dodržována lékaři po celém světě).
Během těchto chvil kojenec intenzivně a vytrvale pláče, aniž by bylo možné ho uklidnit (hovoříme také o neutišitelném pláči kojence). Nicméně alespoň trochu dobrou zprávou je, že kolika nepředstavuje pro dítě žádné riziko; není to nemoc jako taková, na rozdíl od planých neštovic, spalniček nebo nachlazení.
Jak se projevuje kojenecká kolika?
Při kolice má kojenec intenzivní záchvaty pláče, které se obvykle objevují pozdě odpoledne, brzy večer, nebo po jídle (kojení či krmení z láhve). Miminko se začne vrtět, svíjet a plakat dlouhé minuty (někdy i několik hodin). Během toho může mít velmi tvrdé břicho, intenzivně hýbat nohama a snažit se vylučovat plyny.
Rozdíl mezi kolikou a průjmem
Kojenecká kolika by se neměla zaměňovat s dětským průjmem. Kolika nemá žádný vliv na konzistenci dětské stolice. Ta si zachovává normální barvu a vzhled.
V jakém věku je dítě náchylné na kojeneckou koliku?
Kojenecká kolika obvykle postihuje děti mezi třetím týdnem a pátým měsícem života. Odhaduje se, že trápí až 25 % kojenců. Po šestém měsíci věku dítěte postupně mizí.
Co způsobuje koliku u kojenců?
Bohužel nebyla dosud jasně identifikována žádná příčina. Mezi lékaři však panuje shoda na dvou hlavních hypotézách.
Nezralost trávicího systému
Ve věku, kdy se kolika objevuje, je trávicí systém miminka ještě velmi nezralý, zejména co se týče střevní mikroflóry. Tato nezralost může způsobovat střevní křeče a bolesti při trávení.
Způsob, jak uvolnit napětí z celého dne
Někteří vědci se domnívají, že kojenecká kolika je, stejně jako pláč, normálním stadiem vývoje. Pro tyto děti je prostředkem k uvolnění napětí a stresu, které způsobují podněty každodenního života.
Kojenecká kolika může být podle některých lékařů způsobena i potravinovou alergií nebo nesnášenlivostí kravského mléka. Odhaduje se však, že alergií na bílkovinu kravského mléka skutečně trpí pouze 2 až 3 % malých dětí.
Jak zmírnit kojeneckou koliku?
Vzhledem k tomu, že kojenecká kolika není nemoc, neexistuje žádná léčba, která by ji vyléčila. Navíc všichni rodiče, kteří už koliku zažili, dobře vědí, jak těžké může být miminko uklidnit. Přesto ale existuje několik způsobu, které mohou pomoci zmírnit bolest vašeho děťátka.
Pokud je to miminku příjemné, zkuste ho po jídle položit na bříško
Když se vaše miminko nakojí nebo vypije lahvičku, položte ho na břicho na postel, přebalovací pult nebo kojící polštář. Pohybem nožiček bude miminko vyvíjet mírný tlak na bříško, který bude působit jako masáž a může mu udělat dobře. Touto metodou lze předejít pláči a nadýmání a prdíkům, případně je zmírnit.
Masírujte bříško miminka
Pokud si všimnete, že je bříško velmi tvrdé, zkuste ho masírovat v poloze na zádech. Bříško je vhodné masírovat odspodu nahoru, jemnými pohyby ve směru hodinových ručiček.
Nošení v šátku či nosítku
Nošení je propojením obou výše zmíněných bodů a má mnoho benefitů – miminko vám bude nablízku, uslyší tlukot vašeho srdce a bude se cítit bezpečně. Navíc fyziologická poloha, kterou vaše batole v šátku zaujme (nohy jsou mírně zvednuté do pozice písmena M), mu může pomoci zmírnit bolesti střev a vypudit veškeré plyny.
Cvičení s nožičkami, nošení na tygříka
Poloha, kdy dítě nosíte břichem dolů na paži bývá velmi příjemná a účinná.
Zaměřte se na výživu
Jak jsme již zmiňovali, je možné, že nadýmání souvisí se střevními problémy. Je proto vhodné podívat se na jednotlivé body, které se týkají krmení: počet a délka krmení, strava kojící maminky, model použité savičky (zkontrolujte, zda je otvor vhodný pro věk dítěte a nepropouští příliš mnoho vzduchu), použité kojenecké mléko (pokud dítě není kojeno), příprava lahve, voda zvolená k přípravě kojenecké lahve,…
Ať už se vyskytnou jakékoli problémy, je vhodné, abyste před změnou výživy požádali o radu dětského pediatra. Pokud má vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka a nemůžete kojit, bude třeba se poradit s pediatrem a vyhledat speciální mléka vhodná pro alergiky. Pokud je vaše děťátko “pouze” citlivější na kravskou laktózu, mohlo by mu vyhovovat kojenecké mléko s bio kozím mlékem Babybio Caprea, které splňuje nutriční potřeby dítěte.
Dopřejte miminku teplo
Teplo napomáhá uvolnit plyny ve střevech, proto se doporučuje zkusit nahřívání (například lahví s teplou vodou), hlazení a masáž teplými dlaněmi, či jemné a opatrné použití nahřívacího pytlíčku s třešňovými peckami (pozor, vždy čtěte návod a nepřekračujete doporučenou teplotu). I teplá voda může mít na vaše miminko uklidňující účinky, protože navodí podobné prostředí, jaké bylo v maminčině bříšku.
Vytvořte uklidňující prostředí
Tlumené světlo, jemná hudba, klidná a tichá atmosféra. Prostředí může ovlivňovat pohodu miminka. Snažte se navodit atmosféru, která je příjemná a klidná. I to může pomoci předcházet kolice a poskytnout dítěti pocit bezpečí, který v tomto věku hledá.
Pamatujte ale, že rady mohou být cenné a inspirativní, ale nejlepším rádcem je vaše miminko. Možná vyzkoušíte vše, ale váš drobeček možná bude i přesto potřebovat něco jiného. A někdy to vyřeší jen čas, proto…
Buďte trpěliví
Kojenecká kolika může u rodičů vyvolávat stres a pocity bezmoci. Rodiče, kteří nevědí, co dělat, aby uklidnili své děti, mohou také pociťovat hněv a dokonce i určité psychické potíže. To, že ztrácíte trpělivost je ale normální a přirozené. Občas pomůže uložit dítě do postýlky, jít do vedlejší místnosti, párkrát se zhluboka nadechnout a vydechnout, nabrat sílu, a vrátit se. S laskavostí a vírou, že bude líp 🙂
Blog
První příkrmy – jak začít s ovocem
V roce 2022 jsme představili mléka Babybio ve zcela nových obalech.
Mléka Babybio nyní najdete v novém obalu
V roce 2022 jsme představili mléka Babybio ve zcela nových obalech.
Vitabio – představujeme nové dobroty pro starší děti
Nová značka zdravých ovocných BIO svačinek z Francie!