Kolik mléka by dítě mělo vypít?


Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli vaše dítě pije dostatek mateřského nebo kojeneckého mléka? Většina rodičů ano a proto jsme pro vás připravili malého průvodce.

Jak můžete ovlivnit množství mléka, když kojíte?

Mateřské mléko se v průběhu samotného krmení vyvíjí. Jeho produkce je automatická a liší se každý den. Přizpůsobuje se chuti děťátka a také jeho nutričním potřebám. Shrneme to jedním slovem – zázrak!

Od narození miminka se nebojte kojit na požádání a počet kojení nijak nelimitujte ani neomezujte. Je to ta nejlepší cesta, jak dopřát děťátku vše, co potřebuje a utišit jeho hlad. Postupně si začne na krmení zvykat a bude kojení vyžadovat pravidelněji.

U kojení není možné změřit úplně přesné množství mléka, které vaše dítě zkonzumuje. Můžete to však posoudit podle počtu plenek, které v průběhu dne musíte vyměnit – alespoň 4 plenky denně značí, že pije dostatečně.

Jaké množství podávat v lahvičce?

Množství umělého kojeneckého mléka se liší v závislosti na věku dítěte. Denní příjem záleží na chuti děťátka i na jeho váze.

Přibližně můžeme říct, že:

  • Od 6 do 12 měsíců nabídněte dítěti 3 lahvičky o objemu 210 ml + další rozmanitou stravu.
  • Od 12 měsíců do 3 let podávejte přibližně 500 ml batolecího mléka za den.

Poradíme vám ještě pravidlo, které slouží jako takové malé vodítko pro ten správný příjem. Je označováno jako Appertovo pravidlo – hmotnost dítěte v gramech vydělte 10 a přidejte 250 ml. Číslo, které vám s pomocí této pomůcky vyjde, určuje počet mililitrů mléka, které by dítě přibližně mělo přijmout.

Nezapomínejte ale na to, že každé dítě je individuální osobnost. Pokud máte jakékoli pochybnosti o jeho prospívání, poraďte se s vaším pediatrem. Dítě už od narození ví, jak správně pít, aby nepociťovalo hlad a pokud ho má, dá vám o něm obratem vědět. Můžete se spolehnout, že pokud nedopije lahvičku dnes, zítra vypije o to víc. Nechte se svým děťátkem vést a naslouchejte jeho potřebám.

 

Blog