Bolesti bříška, ublinkávání a kolika u miminek
Možná vaše miminko často pláče, kroutí se a vypadá, že ho něco trápí. Potíže s trávením, potažmo s bolestí bříška jsou u dětí poměrně obvyklé a dobře víme, že se v tu chvíli netrápí jen miminko, ale i rodiče. Dnes se blíže podíváme na to, co vaše děťátko může v oblasti bříška potrápit a jak tomu předcházet.
Proč miminko ublinkává?
V prvních šesti měsících bude miminko ublinkávat poměrně často. Stává se to po kojení nebo krmení a je naprosto normální, že dítě ublinkává i několikrát za den.
Je to proto, že je jeho žaludek velmi malý (po narození má velikost asi jako lískový oříšek) a jeho trávicí systém ještě není zcela vyvinutý. Svěrač mezi žaludkem a jícnem tak umožňuje části nestrávené potravy vrátit se zpět do jícnu. Přispívá k tomu také to, že je dětská strava tekutá a většinu času ji děťátko tráví vleže.
Ublinkávání dítě ale nijak neobtěžuje a nezasahuje do jeho spánku ani přirozeného růstu. Obvykle samo odezní s tím, jak se vyvíjí dětský organismus.
Co je to reflux
Velmi silné ublinkávání může značit reflux (neboli zpětný tok). Pokud miminko refluxem trpí, znamená to, že dolní svěrač jícnu ještě není tolik vyvinutý a potrava se přes něj vrací do jícnu zpět.
Pokud kojíte, snažte se dítě krmit v kratších intervalech a dbejte na to, aby nebyl proud mléka příliš silný a dítě nehltalo.
Refluxem podle nejnovějších informací trpí po narození více než polovina novorozenců. Svěrač jícnu plně dozrává kolem 4. – 6. měsíce.
Proč miminko bolí bříško a co je dětská kolika
I u bolestí bříška je na vině nezralá trávicí soustava. Ta přispívá ke zvýšené plynatosti – plyny způsobují tlak na střeva a miminko má bolesti. Bolest bříška je pak jednou z nejčastějších příčin kojenecké koliky.
Pokud kojíte, můžete do jisté míry nadýmání děťátka ovlivnit svým jídelníčkem a vyhýbat se nadýmavým jídlům, jako je například květák, fazole, čočka, ale také třeba čerstvé pečivo. Každá maminka a děťátko jsou individuální a je třeba vypozorovat, co nadýmání způsobuje.
Dětskou koliku mimo jiné poznáte podle neúnosného pláče a svíjení, rudnutí v obličejí. Kolika obvykle začíná kolem prvního měsíce a mizí zhruba kolem 3. měsíce života. Průběh se samozřejmě liší u každého dítěte.
Jak předcházet kolice
- Pokud vaše děťátko při krmení spolu s mlíčkem polyká také velké množství vzduchu, může mu způsobovat nepříjemnosti. U kojení pomůže správná technika. Při krmení z lahvičky se ujistěte, že máte správnou velikost savičky a že je správně přidělaná. Mléko také příliš neprotřepávejte, aby nenapěnilo.
- Vnímejte známky sytosti a pokud dítě již nechce, nenuťte ho za každou cenu dávku v lahvičce dopít. Můžete si být jistí, že dítě se vždy nají dosytosti.
- Abyste se vyhnuli příliš rychlému pití, v průběhu kojení nebo krmení udělejte několikrát krátkou pauzu a dejte dítě do svislé pozice, ve které dojde k uvolnění přebytečných plynů z žaludku. Po chvilce s krmením pokračujte, dokud bude dítě chtít.
- Nikdy neutahujte plenku či jiné oblečení příliš těsně – neměla by tlačit na bříško.
- Nedávejte dítě do postele alespoň 30 minut po krmení.
Jak utišit koliku u miminka
- Zkuste dítěti masírovat bříško malými krouživými pohyby, případně zkuste hýbat nožičkami “jako by jelo na kole”.
- Jemně miminko pohoupejte nebo ho vezměte na procházku v kočárku. Tento pohyb na některé děti velmi dobře funguje.
- Vyzkoušejte příjemné chovací pozice “na tygříka” nebo “do klubíčka”, děti je mají rády, prohlíží si při nich svět kolem a bříško se lépe uvolňuje.
- Úlevou od bolestí bříška je také nošení miminka v šátku nebo nosítku, bříško se nahřívá o vaše břicho a přizené pohyby vašeho těla jemně bříško miminka masírují.
- Dopřejte mu relaxační teplou koupel.
Léčiva a doplňky stravy
Na trhu jsou dnes dostupné různé doplňky stravy pro utišení bolestí bříška již od raného věku miminka. Vybírejte pečlivě, lze vybrat čistě přírodní produkty, které pomáhají a nezanášejí tělo miminka zbytečnými toxiny.
Pokud si nejste jistí, zda je vývoj vašeho děťátka v pořádku nebo zda správně přibývá na váze, neváhejte se zeptat svého pediatra, která vám určitě rád poradí.
Blog
První příkrmy – jak začít s ovocem
V roce 2022 jsme představili mléka Babybio ve zcela nových obalech.
Mléka Babybio nyní najdete v novém obalu
V roce 2022 jsme představili mléka Babybio ve zcela nových obalech.
Vitabio – představujeme nové dobroty pro starší děti
Nová značka zdravých ovocných BIO svačinek z Francie!