
Tuky (nejen) v kojeneckém mléce
Plnotučné nebo odstředěné mléko?
Často se nás ptáte, proč kozí kojenecké mléko Babybio Caprea vyrábíme z plnotučného kozího mléka a kravské receptury Babybio Primea a Babybio Optima z odstředěného kravského mléka.
Rodiče, kteří naší značku tolik neznají, si občas myslí, že je to z důvodů šetření nákladů. Věřte, že tomu tak opravdu není. Ručíme vám za to, že značka Babybio si zakládá na prémiovém složení všech svých produktů, které s sebou nese i vyšší cenu, a u žádného produktu nemáme snahu jakkoli zákazníka ošidit. Naším zákazníkem jsou totiž ti nejmenší, kteří si opravdu zaslouží jen a jen to nejlepší.
S tuky (nejen) v kojeneckém mléce je to trochu složitější.
Pojďte se na to s námi podívat. Na začátek je potřeba si uvědomit, že právě kojenecké mléko často dává základ zdravým stravovacím návykům. V případech, kdy maminka nemůže kojit, první měsíce a roky svého života miminko konzumuje umělou kojeneckou výživu, která tak přirozeně a postupně utváří návyky jeho trávicího systému a řekněme „stravovací požadavky“. Je to velmi důležité do budoucna, kdy dítě nebude zcela závislé na tom, co mu vy jako rodič k jídlu nabídnete, ale bude si samo vybírat, co si dá a co si nedá. Bude samo preferovat určité chutě a potraviny. A předpokládáme, že není rodiče, který by si nepřál, aby se jeho dítě stravovalo zdravě a vyváženě.

Proč je obsah tuků ve výživě tak důležitý?
V posledních letech přibývá civilizačních chorob, mezi které se řadí i obezita. „Podle údajů Světové zdravotnické organizace má více než 27 % českých dětí nadváhu a téměř 10 % malých pacientů je obézních.“ (zdroj)
Jistě víte, že příčin je hodně, patří mezi ně sedavý způsob života, málo pohybu i nekvalitní potraviny, ale právě základ životního stylu dětí včetně jejich jídelníčku se tvoří u vás doma, už od narození. Je to něco, co můžete ovlivnit.
Dalším důležitým faktem je, že žijeme sedavým životním stylem. Děti sedí ve škole, potom nad domácími úkoly,… . Ať už je to dobře nebo špatně, můžeme se snažit režim týdne více obohatit o pohyb. Ruku v ruce by však měla přijít i úprava jídelníčku. Jak říká Prof. Ing. Jan Pokorný, DrSc.: „V souvislosti s klesajícím podílem manuální činnosti v moderním světě klesá také potřeba příjmu energie v potravě. Jde hlavně o tuky, které jsou v naší stravě nejbohatším zdojem energie. Zároveň se snížením podílu tuků se musí také upravit jejich složení, abychom přijali všechny mastné kyseliny v potřebném množství. Podle své chemické struktury mají totiž jednotlivé mastné kyseliny různé úlohy v metabolismu.“ (zdroj)
Pojďme si to shrnout
Naše snaha je taková, aby obsah tuků v kojenecké výživě odpovídal vyššímu podílu takových mastných kyselin, které mají příznivý vliv na dětský metabolismus a vývoj obecně. Ve většině případů jsou to právě nenasycené mastné kyseliny, které pochází z rostlinných olejů (například řepkového, slunečnicového). U palmového, palmojádrového a kokosového oleje převažují nasycené mastné kyseliny a ani jeden tento olej v produktech Babybio nenajdete.

Začínáte si připadat jak na hodině chemie?
Ale pojďme i tak ještě kousek dál. Určitě vám to pomůže s orientací ve složitých popisech složení a nutričních hodnot mléčné kojenecké výživy.
Důležité jsou především omega 3 a omega 6 nenasycené kyseliny.
Některé „zdravé“ nenasycené mastné kyseliny, jak jsme uvedli výše, si lidské tělo nedokáže vytvořit samo a je proto nutné přijímat je potravou. Především se jedná o řady omega-3 (kyselina α-linolenová) a omega-6 (kyselina linolová). Obsah těchto dvou kyselin v kojeneckém mléce pečlivě sledujeme a naleznete ho ve výpisu nutričních hodnot každého balení mlíčka. Další zásadní kyseliny pro správný vývoj lidského těla, jak výzkumy v poslední době ukazují, jsou kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina arachidonová (ARA). I obsah těchto dvou kyselin naleznete na obalu našich mlék, neboť dbáme na to, aby každá receptura kojenecké mléčné výživy Babybio byla obohacena o jejich vyvážený poměr. (zdroj)
Vytvořili jsme ideální kombinaci mléčných a rostlinných tuků
Při vývoji receptur našich kojeneckých mlék jsme došli k takovým kombinacím mléčných a rostlinných tuků, které zabezpečují ideální poměr mastných kyselin pro výživu kojenců. Jedná se právě o odstředěné kravské mléko, případně plnotučné kozí mléko, které má tukových molekuly odlišné od mléka kravského a bližší mléku mateřskému. Doplněny jsou bio za studena lisovanými rostlinnými oleji (řepkovým a slunečnicovým), které neprošly procesem rafinace a nepřišly tak o cenné výživné látky.
Neomezujte pestrý jídelníček
Závěrem chceme dodat ještě jednu důležitou informaci – poctivé plnotučné potraviny jako plnotučné kravské mléko (doporučené od 3 let věku dítěte), máslo, plnotučné jogurty a další do jídelníčku dítěte patří a určitě není dobré je nahrazovat nízkotučnými variantami. Jde pouze o nalezení vhodného poměru a vyváženého jídelníčku tak, aby vašemu dítěti vyhovoval a přitom zajišťoval přísun všech důležitých živin
Blog
Lžičku prosím!
Marta a Sophi, proč zvolily metodu BLW? Jak se jim dařilo?
Stručný průvodce mléky Babybio
Nevíte si rady, jaká řada kojeneckých mlék Babybio bude vašemu děťátku vyhovovat? Provedeme vás naší nabídkou
Spočítejte si množství nasycených mastných tuků v jídelníčku vašeho dítěte
7 – 10 % denního příjmu – vejdete se?